Studnia głębinowa to rodzaj ujęcia wody, które pozwala na dostęp do wody pitnej z głębokich warstw gleby lub skał. Studnie głębinowe są wykonywane przez specjalistyczne firmy, które wiercą otwór o określonej głębokości, a następnie instalują rury i pompę, która umożliwia dostęp do wody. Woda ze studni jest czysta i pozbawiona zanieczyszczeń, dzięki czemu może być bezpiecznie spożywana przez całą rodzinę. Studnie głębinowe są coraz bardziej popularne wśród konsumentów ze względu na ich wysoką jakość i oszczędności, jakie można osiągnąć dzięki ich użytkowaniu.
Cena odwiertu studni głębinowej jest uzależniona od wielu czynników, takich jak głębokość wiercenia, rodzaj użytego sprzętu, a także lokalizacja budowy. Średnio cena odwiertu studni głębinowej waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Studnia Głębinowa – niższe rachunki za wodę?
To zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji. Studnia głębinowa może być korzystnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych, które korzystają z dużej ilości wody oraz dla tych, które znajdują się w miejscach oddalonych od wodociągów i muszą płacić wysokie ceny za transport wody. W takich przypadkach, budowa studni głębinowej może być opłacalna dzięki oszczędnościom na rachunkach za wodę w ciągu kilku lat.
Studnie głębinowe to coraz bardziej popularny sposób na zapewnienie sobie dostępu do czystej, pitnej wody. Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć używanie studni głębinowych.
Po pierwsze, woda z takiej studni jest czysta i niezanieczyszczona. Zazwyczaj jest ona pozyskiwana z głębokich warstw ziemi, dzięki czemu jest ona wolna od zanieczyszczeń i innych substancji, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu. W przeciwieństwie do wody z kranu, która może być zanieczyszczona różnymi substancjami chemicznymi, woda z studni głębinowej jest czysta i pozbawiona jakichkolwiek dodatków.
Po drugie, woda z studni głębinowej jest tańsza w użytkowaniu niż woda z sieci wodociągowej. Zazwyczaj płacimy za wodę z sieci wodociągowej według ilości, jaką zużywamy. Oznacza to, że im więcej wody zużywamy, tym więcej płacimy. W przypadku studni głębinowej, koszty związane z jej użytkowaniem są znacznie niższe, ponieważ woda jest bezpłatna – nie płacimy za jej dostarczenie ani użytkowanie.
Po trzecie, studnie głębinowe są bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż korzystanie z wody z sieci wodociągowej. Woda z sieci wodociągowej musi być transportowana z odległych miejsc, co wiąże się z emisją spalin i innymi negatywnymi skutkami dla środowiska. W przypadku studni głębinowej, woda jest pozyskiwana z miejsca, w którym jest używana, dzięki czemu nie ma potrzeby transportowania jej na długie odległości.
Po czwarte, studnie głębinowe są bezpieczne i niezawodne. Są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Posiadają także specjalne filtry, które zapewniają czystość wody, którą można spożywać bezpośrednio ze studni głębinowej.
Pozwolenie i przepisy dla studnia głębinowa
W Polsce przepisy dotyczące korzystania ze studni głębinowych znajdują się w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowalne art. 29 ust. 2 pkt 10. Zgodnie z tą ustawą, aby móc korzystać ze studni głębinowej, w przypadku, gdy studnia przekracza 30 metrów głębokości wymagane jest uzyskanie zezwolenia na odwiert studni głębinowej, wydane przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Warunkiem uzyskania tego zezwolenia jest przedstawienie projektu budowy studni oraz uzyskanie pozwolenia na budowę studni.
W przypadku gdy Twoja studnia głębinowa nie przekracza głębokości 30 m, a woda z niej czerpana służyć użytkownikowi wyłącznie do zaspokajania własnych potrzeb to pozwolenie nie jest wymagane. Sytuacja zmienia się, gdy ciek wodny znajduje się poniżej granicy 30 m, a pobór wody jest większy niż 5 m3 na dobę bądź nie dotyczy on wyłącznie zaspokajania potrzeb własnych.
Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego kosztuje około 250 zł. Natomiast warto sprawdzić czy jest one wymagane przed rozpoczęciem budowy studni głębinowej.
Głębokość i pobór wody ze studni to nie wszystko, równie istotne jest jej właściwe usytuowanie na działce. Informacje o obowiązujących odległościach zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Studnia, której przeznaczeniem jest dostarczanie wody zdatnej do spożycia, powinna być zlokalizowana w odległości co najmniej:
• 5 metrów od granicy działki,
• 7.5 metrów od osi rowu przydrożnego,
• 15 metrów od budynków i wszelkiego rodzaju zbiorników do gromadzenia nieczystości,
• 30 metrów od najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej (jeśli są odprowadzane ścieki oczyszczone biologicznie)
• 70 metrów od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej.